En Büyük Dost

Dost, sıkıntılı anında yanında olan, derdine üzülen, çareler arayan, yaptıklarını karşılık beklemeden tam bir manevi bağlılık ile gerçekleştiren kişidir.
Dostluklar çok önemlidir, insan güçsüz olduğunda dosta muhtaç olur. Şükür ki dostlar var.
Koşullar sürekli değişir dün aynı olduğun şehirden yarın ayrıldığında yalnız kalırsın ve şimdi dostlarınla sadece telefon kadar yakın olursun.
Hayat dostsuz olmaz ve bana göre az olsun öz olsun 20-30 arkadaşım olacağına bir kaç tane dostum olsun kafi.
Ve şimdi en büyük dost başlığına geliyorum.


Kişinin en büyük dostu yine kendisidir, sizi en çok tanıyan sizsinizdir, güçsüz olduğunuz da güç kaynağını siz bilirsiniz, sizin iyiliğinizi yine en çok siz düşünürsünüz, moralinizi yerine getirecek durumları en iyi siz bilirsiniz, kişi zorunda kaldığında kendi kendine yetmeyi bilmeli.
İnsanlara muhtaç ve bağımlı olmak bir adım gerilemeye neden olabilir, bağımlı olduğunuzda yani sürekli insan arayışında olduğunuz da size size hiç uygun olmayan kişilerle konuşup hatalı yollara girebilirsiniz bu yüzden bağımlı olmayın yalnızlıkla da başa çıkmanın yolunu bulun ve seçici olun.
İnsan yalnızlığını iyi kullanırsa başarının kapıları ardına kadar açılır onun için.
Gerçek dostlarınızın kıymetini iyi bilin çünkü dost kazanmak en zor şeydir.
Yalnızım diye ah vah etmek boşa sitemdir. Sitem dolu sözler sarf edeceğinize yalnızlık da ne gibi artılar kazanılır onu belirlemek gerekir , kitap okumak, test çözmek, yazmak, bulmaca çözmek...
Gelişim için o kadar çok etkinlik var ki yalnızım diyeceğimize başarıyla ilgilenilmelidir.
Aslında hayatın çoğu zamanında yalnızız ee hep dostlar da  
yanımıza gelemez ama en büyük dost daima bizimledir onunla iyi vakit geçirilmeli doğrulara ilerlenilmelidir.
O kadar girişken, başarılı olalım ki kimseye muhtaç kalmadan kendi işimizi kendimiz halledelim.


Çok güzel bir söz doğru, mutluluk eşyalarla da olmaz insanlarla da ama bir amaç ve o amacı başardığımızda ki haz bir başka.
Şimdi amacı belirleyelim ve ona göre faaliyetler belirleyip yılmadan, çekinmeden, sıkılmadan, mutsuz olmadan yolumuzda ilerleyip başarıya ulaşalım.Yorumlar

  1. Az ve öz, sağlam dostları olmalı insanın.

    YanıtlaSil
  2. Aslana sormuşlar neden ensen kalın diye, kendi işimi kendim yaparım demiş. Dostlar, insanlar olmalı tabii ki ama kendinden başkasından fayda yok bu hayatta.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yol yoksa

Kılavuz Sensin