En Büyük Düşman

Aslında en büyük düşman dediğimizde karşımızda birini arayabiliriz ama bence en büyük düşman o kadar uzaklarda değil bir nefes kadar yakınımızda, içimizde, benliğimizde yatan karanlık odalarda bir kenarda işleve geçmek bekliyor.Insanin zaafları vardır; durduran, yavaşlatan, hayatta ilerlenilmeye engel olan, fevri adımlar atmasına neden olan.
Zaaflar dikkat edilmesi gereken hastalık gibidir başlangıçta yenersen kolay atlatırsın lakin ilerletip yenemezsen vücuduna yayılır ve senin benliğini kaplar.
Fazla sinir bir zaaftir  bunu başlarda aşamazsak ileride fevri adımlara veya karşımızdakinin bizi umursamamasina neden olur buyuzden daha en başta bu durumdan kurtulmak gerekir.
Alınganlık, heyecan... insanın başarıya giden yolda engel teşkil eden zaaflardır.
En başta bu düşmandan kurtulmazsak artık düşman en büyük düşmana dönüşmüş demektir, bundan kurtulmak için ise önce onu kabulleneceğiz sonra onu bastırmak için önlemler alacağız mesela; umursamamak, belli etmemek, zaafımızın zıttı davranışları meydana getirmek.
Ve yine bir mücadele, galiba yaşam boyu mücadelelerin sonu gelmiyor ve gelmeyecek gibi de gözüküyor.
Zaafimiz sinir ol diyorsa olmayacağız, olsak dahi bunu belli etmemek için elimizden geleni yapacağız.
İnsan herkesle mücadele eder alt eder ama kendisi ile olan mücadelesi en karmakarışık olanıdır.
Konunun sonuna gelirken inadimizin fazlalığının mücadelemizde en büyük katkı sağlayan bir etken olduğunu söylemek istiyorum. İnad insanın kazanmasını sağlar yapma dediğini yapmaya, yap dediğini yapmamaya sevk eden tılsımlı bir etkendir.
Zaaf ne kadar fazla olur ise inad ta o kadar fazla olmalıdır.

Yorumlar

  1. Güzel bir tespit. Uzakta aramaya gerek yok, en büyük ve alt etmesi en zor düşman içimizde..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle öyle. Katkınız için teşekkür ederim.

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yol yoksa

Kılavuz Sensin