Güvenmek

Bugün güven konusu hakkında konuşmak istiyorum, zor güvenen birisi olarak.
Dünya başlı başına değişik bir yer karşılaştıklarımız da bir o kadar değişik.
Peki nasıl olmalı, güvenilir mi hemen, güven duygusu olabilir mi herkese karşı?
Şu sıralar aklımda dönen sorular insan uzun yıllar tanıdığı bir kişiyi bile tanıyamıyor o halde hemen tanıştığın kişiye güvenmek, çok zor durum olur bana göre.

Bugünkü yazımı kısa tutarak güven konusunda fikirlerinizi almak isterim, sizce hemen güven olur mu, ya da güvenmek için neler olmalı?


Yorumlar

 1. Hemen güvenme olmaz ama şu şekilde söyleyim ben sna;
  Yeni tanıştığın birisi kanına girerse o zmn güvendiğinin bile farkına varmazsın. Yani huyu huyuna, suyu suyuna eş birisinden bahsediyorum. Her konuda rahatlıkla anlaşılabilir hale geliyorsunuz. O anda farkında olmadan hoooppp bi bakmışız çoktan ona güvenmişiz ve farkında bile değiliz. Yani güvenme konusu oldukça derin konu. İçine girdiğimizde çıkmak mümkün olmayabiliyor. :)

  YanıtlayınSil
 2. Hep beklenen konu. Haklı olarak.

  Bekliyoruz haliyle de en merak ettiğim şey hep güven bekleyenler kendilerine ne kadar güveniyorlar? Her konuda :) Kendileri ne kadar güvenilir? Malum insanlar diğerlerini kendileri gibi sanırlarmış :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru önce kendine güvenmeye bağlı durum, başkalarına güvenmek önce kendine güvenmek ile başlar, değerli yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Anladığım kadarıyla kafamız biraz karışmış durumda :)
  Tecrübe edinmiş biri olarak kardeşim hemen tanıdığımız birine güvenmek doğru değil.Çünkü insanları tanıyarak onlar hakkında bir takım karara varabiliyoruz.Eğer hiç tanımadan inanır,güvenirsek sonra üzülen,hayal kırıklığına uğrayanda yine biz oluyoruz.
  Ayrıca dediğin gibi uzun yıllar tanıyıpta güvenimizi sarsanlarda olmuyor değil..
  Bence kimseye körü körüne bağlanmadan herzaman herkesten herşeyi görebilirim düşüncesini unutmamalıyız.
  Hayatı geldiği gibi yaşayıp gerçekleri aklımızın bir kenarındavtutmalıyız...
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet son zamanlarda biraz karışmıştı :)
   Gerçekten öyle tam bir güvenme olmamalı her şeyi görebilirim düşüncesi olmalı.
   Çok güven ile hayal kırıklığı orantılı gibi.
   Bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim İnci Abla :)
   Sevgilerimle

   Sil
 4. İnsan ilk olarak kendine güvenmeli diye düşünüyorum.Daha sonra da insanlara fazla yargıyla değil iyi niyetle yaklaşmalı.Zaman içinde zaten güven ya oluşur ya da oluşmaz...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru zamanla ya oluşur ya oluşmaz. Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Güven çok önemli bir kavram, hatta belki dünya üzerinde en önemli kavram da diyebiliriz. İnsan güvendiği kişiye birçok duyguyla bağlanır, güvenin diğer duygular ile sıkı sıkıya bağlantılı olduğunu düşünüyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Güven çok önemli bir kavram.
   Yorum için teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Hemen güven olmaz . Güven insanlar arasında zamanla ve birbirlerini tanıdıkça , birbirlerine ısındıkça ortaya çıkar . Ama bazen bir yanlışta da yok olur gider . Güvenmek zor mesele . 🙄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle çok zor bir durum güven. Helede zor güvenen birisi olunca. Sevgilerimle :)

   Sil
 7. Trust is base of all healthy relations, it take time to build that trust. but honestly from my past experiences i can't trust people immediately and i never suggest anyone to trust like this.
  Really nice topic.
  I am your new follower #97, Hope to see you on my blog.please visit my blog https://clickbystyle.blogspot.in/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for the comment. I come to your block right away. Good days :)

   Sil
 8. Merhabalar,


  Samimi ve dürüst olmak, güvenilirlik açısından son derece önemli bir değerdir. Özü sözü bir olan, şeffaf olan ve sözünde duran insanlar daha güvenilir bir imaj oluştururlar. Güven ise ilişkilerimizi ayakta tutan en önemli kavramdır. Çünkü hem günlük hayatta hem de iş hayatında güven duyduğumuz insanlarla bir arada bulunmak, onlarla çalışmak isteriz. İnsan, güvenmediği kimseyle sağlıklı bir ilişki kuramaz. Güven; kazanılması zor ama kaybedilmesi kolay olan bir duygu ne yazık ki. Bu yüzden hem insanlarla olan iletişimimize özen göstermeli hem de kimsenin güvenini sarsmamalıyız. İnsanların güvenini kazanmak üzerine yazdığım blog yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/insanlarin-guvenini-nasil-kazanirsiniz/


  güzel okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Desteğinizi Bekliyorum

Keşf-i Blogger Etkinliği