İlk Eğitim


Ah ah sokaklardaki küçükleri görünce içim sızlıyor. Dünya öyle bir yere gidiyor ki sonumuz ne olacak bilmiyorum.
7-12 yaş aralığındaki çocuğun sigara, küfür, kavgacı tutumlara sahip olmaları moralimi bozuyor, en parlak kişiler onlarken onları yetiştirenler onları etkileyemiyor ya da engelleyemiyorlar.
Baskı ve şiddetin her türlüsü yanlış ancak disiplinin her türlüsüne sıcak bakan birisiyim.
Çocukları ilk eğiten anne ve babasıdır aslında en çok etkiye de anne sahiptir.
Hayır ile öğretilirdi yapmamamız gerekenler, sonra nedenleri...
Sürekli takip ederlerdi bizleri arkadaş grubumuza müdahale ederlerdi ailesi ile tanışıp ona göre içlerini rahat ettirirlerdi ilk okul zamanlarında tam bir afiye görevi görürlerdi :)
İlgili olup büyük bir dikkatle bize her şeyi öğretirlerdi.
Derslerde disiplin sağlarlardı ki biz kendimizi bırakmayalım.
İlk eğitimi anne babalar verir çocuklara ancak asıl eğitimde kişinin kendisini eğitmesidir bu eğitimde de bulunulan çevre etkili olduğu için titiz davranmak gerekir.

Çok değişik bir durum çocuk yetiştirmek helede günümüz çevresinde.
Çocuk aileden ne görürse onu yapıyor bu yüzden onların yanındayken daha bir dikkatli olmak gerekir.
Çocuklar emanettir onları çok iyi eğitmek gerekir hayır bir engel kısıtlama değildir hayır ona disiplin bilinci katmaktır.Gerçekten öyle taklit etme, örnek alma aslında aile ne ise çocukta o yönde oluyor.Zaten söylenilenlerin nedeni ile anlatılınca akılda kuşku kalmıyor ve yol açık oluyor her zaman açık bir şekilde yol göstermek en iyisidir.

Şimdiden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram'ını kutlarım.

Yorumlar

 1. Bu devirde çocuk yetiştirmek çok zor. Ayrımcılık olarak görünmesin ama kız çocuğu yetiştirmek daha da zor. Bu konuda ben de kendimi ve başkalarını bilgilendirmek için bir Pinterest panosu açmıştım. Zaman zaman eklemeler yapıyorum oraya.

  https://www.rehitu.com/2017/01/cocuk-egitimi-pinterestte.html

  Faydalı yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten zor bir dönem. Bende güzel yorum için teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Çocuklar sanki büyümüş de küçülmüş gibi. Bu söz genelde iyi anlamda söylenir ama ben bunun kötü bir tarafı olduğunu da düşünüyorum. Sanki çocuklar bir anda büyüyor gibi. Önceden böyle değildi sanki. Bu bahsettiğim öncesi için çok gerilere gitmeye de gerek yok aslında. Her şey son dönemde oldu bitti gibi. Hiçbir şey anlayamadan.

  Çocukların elinde sigara, dilinde küfür. Veya sosyal medyaya bağımlı durumdalar. Küçücük çocukların en büyük hayali popülerlik. Tabi sözüm meclisten dışarı. Bu genellememe uymayan çocuklar da var. Ben sadece gözlemlerimi dile getiriyorum. Ama büyüklerin de çok farklı olmadığını hesaba katarsak çocukların bu şekilde yetişmesi bizi şaşırtmamalı. Sizin de dediğiniz gibi çocuğun rol model aldığı kişi veya kişiler çok önemli. Ve bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşüyor. Onlar bu görevlerini ne denli yerine getiriyor işte orası muammalı.

  Çocuklar geleceğin büyükleri. Bu söz artık sadece bir cümleden ibaret gibi. Yani basmakalıp, herkesin dilinde ama anlamını yitirmiş. Kimse oturup düşünmüyor. Önemli olan hiçbir şeyi. Sadece kişisel hırslar ve menfaatler ön planda. Ama dediğim gibi sözüm meclisten dışarı. Sanırım genellemeye uymayan insanlar olduğu müddetçe umut var. Bakalım.

  Güzel bir yazıydı, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle küfür, sigara, sosyal medya anne ve baba çok dikkatli olmalı.
   Dediğimiz gibi bugünün çocukları yarının umutları ve onları dönemin koşullarına feda etmemek gerekir. Tabi umut olacak kişilerde yok değil. Katkınız için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. İç etmenler, dış etmenler derken çocuk yetiştirmek gittikçe zorlaşıyor sanki. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galiba öyle. Yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amacına giden yolda insanları kullanma !!!

Dayatılanı Yapma !!!

Lütuftan Doğan Işık