Bilmek, Düşünmek, Eleştirmek

Eleştiri; bir konu hakkında doğruluğunu ve yanlışlığını ortaya çıkarmaktır.
Bugün nedense böyle bir konuya değinmek istedim, eleştirmek güzel bir davranıştır ancak doğru bir şekilde eleştirmek güzel olanıdır.
Eleştirmenin neresi güzel ?
Bir konuyu eleştirirken o konu hakkında bir fikrimiz olmalı bunun için ise bilgi, bilgi olunca düşünme başlar ve fikirler oluşur ama eleştiri objektif olmalı, tarafsızca ve duygular araya girmeden varılmalı bir sonuca. Güzel tarafı bilgimiz artar ve donanımlı bir birey oluruz.

Ben şuan kendimi eleştiri yapacak konumda görmüyorum. Hemen bir kocaman NEDEN demek istiyorum.
Kendimi eleştiri yapacak konumda görmüyorum çünkü bilgi eksiğim var Tarih öğrencisiyim ama tarihe eleştiri yapamam önce bilgi donanımımı artırmalıyım ve öylece eleştiri yapacak konuma gelebilirim.
Sürekli bilmeli, düşünmeli ve keşfetmeliyiz.
Hayatta yaşarken en büyük eleştiriyi kendimize yapmalıyız göz ardı etmeden  ve şimdi kendime bir eleştiri yapmak istiyorum ; heyecanlı ve stresli kişiliğimi yenmeliyim, ön yargı huyum var ve bunu azaltmalıyım, bazen asosyal olabiliyorum bunu aşacak faaliyetler bulmalıyım, her insan farklıdır bazen bunu unutup insanları olduğu gibi kabul edemiyorum bunun üstesinden gelmeliyim... Bunun gibi dobra eleştiriler yapmalıyız hayatımızda.
Tam bir objektiflikle kendimizi tanımalı ve eleştirmeliyiz ve sonra da gelişim yolunda adımlar atmalıyız.
Eleştiri güzeldir ancak boşa yapılanı vahimdir, doğru ve yerinde olmalıdır.

BÜYÜK LÜTUF DÜŞÜNMEYİ, BİLMEYİ VE ELEŞTİRMEYİ GEREKTİRİR BUNU LAYIKIYLA YAPMALI KİŞİ.


Yorumlar

 1. İnsanlar farklıdır, farklı olana saygı göstermek de gerekir. Saygı göstermek kabullenmeyi göstermez ama. Misal, yanlış bir şey dile getiriliyorsa anlatan kişiyi dinlemeye gösterdiğin saygıyı davranış şekline gösteremezsin. Yerinde, zamanında ve objektif bir değerlendirmenin faydaları çoktur kuşkusuz. Günümüzde uygulanması ise zor sanki. Sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet saygı ve sevgi şart olanıdır.

   Sil
  2. Yorum yazacaktım,Mukaddes hanımın yorumunu görünce düşüncelerime tercüman olmuş dedim :) Aynen katılıyorum :)

   Sil
 2. eleştiriye kendimizden başlamamız gerektiğine katılıyorum. Öz eleştirin için de seni kutluyorum:) Eleştiriyi yapan kişinin donanımına göre de yapılan eleştirileri dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Özeleştiri olmazsa olmaz. Bizim en büyük sıkıntımızın herkesin her şeyi biliyormuş gibi davranıp eleştirmesi. Oysa herkes bildiği konuda eleştiri yapmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Öncelikle özeleştiri yapmalı ve,sonra çevremizi eleştirmeliyiz.
  Önemli olan doğru ve dozunda eleştiri yapmaktır.
  Güzel bir yazı olmuş.
  Emeğine sağlık..

  YanıtlaSil
 5. 'eleştiri objektif olmalı, tarafsızca ve duygular araya girmeden varılmalı bir sonuca' Çok doğru, duygular hata riski oluşturur. Değişken olabilirler.
  Bir de insanın kendini eleştirmesi, herkesin yapabileceği şey değildir. Doğru düşüncelerinle yol alıyorsun Atakan. Yazmakla çok iyi yapıyorsun. Eline sağlık oğlum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet duygular hata riski oluşturabiliyor, yorumun için çok teşekkür ederim Ece Abla.

   Sil
 6. Eleştirmeyi eleştirilmeyi sevmiyorum karşımdaki çok yanlış bir şey yapsada onun hayatıdır laf söylemek bana düşmez benim hayatıma da kimse karışmasın ben hatalarımla mutluyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet karşımızdaki hayatından memnunsa laf söylemek gerçekten düşmez.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yol yoksa

Kılavuz Sensin