Hazır mıyız?

Ölüm neyi ifade ediyor diye bir soru ile başlamak istiyorum.
Sizce ölüm nedir?
Ben ölümü  adanmışlıklara ve hayallere karşı bir veda olarak görüyorum. Ölümden korkum yok ancak hazır olamamaktan korkuyorum.
Ölüme hazır olmak nedir?
Ölüme hazır olmak maddi ve manevi anlamda belli bir doygunluğa erişmek. Manevi olan unutulmaması asıl olan konu maddi ise bu dünyadaki konu. Manevi duygu kişinin kendi doyumudur o konuda konuşmayacağım. Maddi olan başarıları, idealleri, hırsları, kişiyi kişi yapan her şey.
Ben hazır mıyım?

Kesinlikle hayır, iki anlamda da doyumluluk noktasına eriştiğim söylenemez.
Ölüm artık çok kolay oldu ani bir şekilde hiç aklında yokken karşına çıkabiliyor...


Bu söz aslında açıklıyor açık olanı. Ne öbür olan dünyayı ihmal et ne de varlığını sürdürdüğün yerde ışık olmaktan vazgeç...
Sen ikisi için de çalış, kendini ada.


Geçen şu iki yılda duyduğum ölüm haberleri beni bu düşünceye iyice yaklaştırdı. Sonun hiç belli olmuyor aniden olabilir bu mutlak son.
O halde ne yapmalıyız?

Manevi olan senin şahsi fikrin maddi olan ise sonuna kadar mücadele etmen. Şu an işsizim, kitabımdan ve youtube kanalımda hatta blog sayfamda bir başarı görmedim çoğu zaman karamsarlık ile kendimi zorladım devam et Atakan diyerek durmadım. Durmak veda etmektir ve benim elimde olan kısımda veda etmemek için uğraşlarımı durdurmamayı seçtim ve seçeceğim.
Korkuyorum yitmek istemiyorum, adımını attığım yoldan düşmek en büyük korkum ama aralık ayında konuştuğum kişinin de dediği gibi "korkarak yaşayamazsın" maalesef yaşayamam.
O zaman mücadeleden sapmadan yola adamak ve devam etmek gerek.

Ölüm varken nasıl yaşamalı kişi?

Mecburiyetler kişiyi başka yollara sevk ediyor, asıl istediğinden uzaklaştırıyor. Neyi yapmak istiyorsa ona karşı engellerini ortaya koyuyor. Kişi gücünü korumalı, inadını artırıp ulaşmalı isteğine engellere boyun eğmek yerine mücadelesini artırarak ulaşmalı istediği noktaya. Ben engellere karşı boyun eğmiş gibiyim şu an ama içimdeki asıl istek noktasını asla unutmuyorum ve bunun için çabalıyorum.

Kim bilir belki hiç ummadığım bir anda kendimi tam da olmak istediğim yerde bulurum.

Sevgi ve saygının hakim olması gerekirken, daha fazlası için yazılan kirli oyunlar, umarım dünya kendine gelir ve asıl olanı fark eder ama benim buna karşı nedense umudum pek yok. Hırs oldukça oyunlar mutlaka olacak.
Hepimizin hayatlarında en doğru noktaya ulaşmasını diliyorum kendinize iyi bakın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Desteğinizi Bekliyorum

Keşf-i Blogger Etkinliği