Özgürlük Mü, O da Nedir?

Konuya girmeden önce size de sormak istiyorum gerçekten özgür müyüz?
Yaptıklarımızla yargılanırız, sözlerimiz neticesinde eleştiri okları üstümüze yağar.
Ya kurallar istediğimize engeldir ya da tabularımız bize engeller duvarını çoktan örmüştür...

En önemli nokta unutulur "kişilik" her şeyden önce budur mühim olan, insanın karakteri, duruşu, yaşamı yargılaması budur mühim olan.

Meslek seçimimizde bile özgür müyüz hiç sanmıyorum puanların hakim olduğu yeteneklerin uymadığı bir yol haritası nasıl başarılı bir yol olur bilemiyorum ya da mutlu olunabilir.
Ne burada nede başka bir yerde özgür olunduğuna inanmıyorum menfaatlerin hakim olduğu bir dünyada özgürlük nasıl olabilir ki zaten.
O zaman daha bir inatçı olmalıyız dik durup üstümüze düşeni yapmalıyız, görevimiz yüksek benliği ortaya çıkartmak bu benlik eğitimin, bilimin, sevginin, ahlakın yüksek seviyeye ulaşmasıdır.
En büyük hayalim hayalleri olanlara ışık olmak ileride öğrencilerimi pusula olabilmek içlerindeki cevheri bulup onları ilerletmek hayalimdeki öğretmen buydu, maalesef böyle biri çıkmadı karşıma olanlar notların iyi olsun, çalış diyorlardı ilkokul ve lise zamanlarımda ama mühim olan yetenekler ve hayallerdir o dersten önemli olanda budur.
Benim kendime verdiğim görev bu, biz yaşıyoruz ve gelecek hepimizin elinde onu yaşarken iyi bir şekilde gelecek nesilleri eğitmeliyiz, ne kadar çevre yaşanılmayacak olumsuzluklar ile dolsa dahi bunları ortadan kaldırmalıyız.Önemlidir sevmek
Zamanlı zamansız
Gitmek
Ancak unutma kaderi
Daima mutlak gelecek
Üzme canını
Artık sen varsın
Rahatla...
Labirentler vardır
Labirentler...
Ellerinde olan bir gelecek...
Üzme kendini
Kader muhakkak gülecek
Tebessüm eksilmeyecek
Hepimiz yaşıyoruz yaşadığımız müddetçe bir fark için yaşayacağız mühimdir yaşamak unutulmamak adına. 
Ne kadar özgürlük yok desem de hayallerde özgürüz ve hayaller yapılmak için vardır bir gün gerçekleştirmek için.Bu son karikatüre bayıldım aynen böyle bir yaşam benim en korktuğum şey umarım böyle olmaz ben anı yaşamak bir kaç işle meşgul olmak istiyorum ve dinlenmek istemiyorum ama istediklerimi de yapmayı diliyorum. En büyük hayalimde hem öğretmen olmak hem de eğitim koçu umarım olacak...

Yaşam durmamaktır durmadan yaşayalım ve ilerleyebildiğimizce ilerleyelim.

Yorumlar

 1. Son karikatürdeki yaşamdan bende korkuyorum. Bana bu yaşam tarzı insanların robotlaştığını gösteriyor. Biz robot değiliz, insanız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle aynı olanı yapmak kötü bir durum umarım öyle olmaz yaşamımız.

   Sil
 2. Bedelini ödemeyi göze alanlar için özgürlük, her zaman ve her koşulda vardır. Bedel ödemekten korktuğumuz içinde risk almadan, sürü psikolojisi ne söylenirse onu yapıyoruz. NET.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru risk almamız gerekiyor isteklerimiz için ama dediğiniz gibi bu olmuyor.

   Sil
 3. Özgür olabilmeyi çok önemsiyorum.O yüzden belki de memuriyetten istifa ettim,evlenmedim,anne olmak istemedim.Velhasıl özgürlüğüme biraz düşkünüm sanırım.Herkes de nasıl mutluysa dilerim öyle yaşar Atakancığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgürlük cesaret işi olsa gerek nice zorluklara göğüs gelebilmek. Umarım herkes mutluluğa erişir, çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Özgürlük bazen bazı koşullara bağlı olsa da, ben fikir özgürlüğünü hiçbir özgürlüğe değişmem. Konu güzeldi Atakan. Farkındalığı yüksek evlatsın vesselam. Gözlerinden sevgiyle öperim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim Ece Abla :)
   Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Ne özgürlüğü ya şartlar ve insanlar nasıl istiyorsa öyle yaşıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle bizim fikir ve yeteneklerimiz değil günün şartları etkiliyor bizleri.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yol yoksa

Kılavuz Sensin